Jak zorganizować stanowisko przeznaczone do zakuwania węży hydraulicznych ? Jakie elementy składowe wchodzą w skład takiego stanowiska ? Poniżej kilka wskazówek na temat optymalnej organizacji i wyposażenia takiego stanowiska.

Ile metrów kwadratowych potrzeba do zakuwania węży ?

To ile metrów musi mieć pomieszczenie które będzie przeznaczone pod działalność zakuwania węży jest jednym z najczęściej zadawanych pytań. Powierzchnia jaką potrzebujemy to około 20m2.

Jakie elementy są niezbędne na stanowisku :

Zakuwarka do zaciskania węży

Informacje o najpopularniejszych modelach zakuwarek warsztatowych znajdziesz tutaj. Przy ustawianiu zakuwarki warto pamiętać o tym aby maszynę ustawić bokiem nie frontem. Ustawienie boczne umożliwia nam podejście do głowicy zakuwania zarówno od lewej jak i prawej strony. Ustawienie takie ma bardzo duże znaczenie w codziennej pracy, ponieważ na pewno będziemy zakuwać węże długie ( metrowe, dwumetrowe a nawet dłuższe ), węże 4 oplotowe, które są bardzo sztywne i musimy posiadać wygodne dojście do głowicy. Kolejna podpowiedź to oznaczenie markerem szczęk zaciskowych. Każdy rozmiar szczęk jest oznaczony ( ma wybitą numerację czyli rozmiar ) Na każdej szczęce jest wybity numer z rozmiarem szczeki. Warto jednak szczęki oznaczyć markerem permanentnym ( najlepiej w kolorze białym ) tak abyśmy mogli zobaczyć i zidentyfikować konkretny rozmiar już podchodząc do zakuwarki – w ten sposób oszczędzamy mnóstwo czasu.

Przecinarka do węży

Kolejnym elementem wyposażenia stanowiska do zakuwania jest przecinarka do węży. Przecinarkę zazwyczaj ustawiamy na stole lub obok stołu ( jeżeli mamy przecinarkę wolnostojącą ) Do stołu roboczego często mocujemy kątownik na którym mamy przymocowaną miarę do odmierzenia długości węży. Kątownik najlepiej zamocować tak aby wychodził wprost do przecinarki – tak abyśmy mogli w łatwy sposób odmierzyć i przeciąć węża. Najlepiej aby przecinarka znajdowała się na tej samej wysokości co kątownik. W przypadku dużej ilości pracy na zakuwalni musimy pomyśleć o zamontowaniu odciągu spalin do przecinarki. Każda oferowana przez nas przecinarka wyposażona jest w odciąg boczny (odciąg spalin), do którego zamocować możemy rurę spiralną z wyjściem do kratki wentylacyjnej. Elektryk może nam pomóc podłączyć taką przecinarkę aby razem z jej włączeniem włączała się kratka wentylacyjna. Dzięki odciągowi spalin możemy pozbyć się nieprzyjemnego zapachu powstającego podczas cięcia przewodów hydraulicznych.

Skórowarka do węży hydraulicznych

Kolejnym elementem wyposażenia jest skórowarka czyli urządzenie do skórowania węży hydraulicznych. O skórowarce powstał osobny materiał do którego zapraszam.

Stół roboczy

Stół roboczy jest niezbędny w każdej zakuwalni. Zazwyczaj na stole roboczym umieszczone jest imadło, które również jest niezbędnym elementem. Imadło służy nam do odzyskiwania starych końcówek, za jego pomocą mocujemy wąż / tulejkę lub inny element taki jak np szybkozłącze.

Regał na węże

Bardzo pomocny w codziennej pracy zakuwacza okazuje się regał lub innego rodzaju rozwijak do węży. Stojak na węże wyposażony jest w tulejowane kosze obrotowe. Regał umożliwia bardzo łatwe i swobodne rozwijanie węży – węże rozwijamy na kątownik, gdzie odmierzamy ich długość. Standardowe regały występują zazwyczaj z sześcioma półkami. Na regale zmieścimy 6 różnych rodzajów podstawowych przewodów hydraulicznych. We wzorcowym przykładzie potrzebujemy dwóch regałów, jeden na węże 2 oplotowe (2SN – węże z dwoma opłatami stalowymi ) czyli najpopularniejsze i najbardziej chodliwe przewody. Węże 2SN są dużo bardziej popularne niż węże 1SN ( węże jednooplotowe ) na niskie ciśnienie. Na drugim regale zazwyczaj mamy ułożone węże 4SP ( węże z czterema oplotami stalowymi ) w zakresie średnic : 10mm, 13mm, 16mm, 20mm, 25mm, 32mm. Podane wcześniej rozmiary węży są najpopularniejszymi rozmiarami z których będziemy musieli korzystać najczęściej.

Przecinarka kątowa

W trakcie prac potrzebna będzie nam również przecinarka kątowa ( „boszka”) za pomocą szlifierki, możemy również przecinać węże hydrauliczne. Przecinarka będzie nam służyła przede wszystkim do odcinania starych końcówek przewodów oraz do odzyskiwania starych końcówek.

Klucze

Niezbędne przy pracy są klucze i tutaj porada aby umiejscowione były one bardzo blisko stołu roboczego – tak abyśmy nie musieli tracić czasu na ich szukanie / sięganie. Musimy pamiętać że często klienci przychodzą z wężami hydraulicznymi połączonymi złączkami lub posiadającymi szybkozłącza ( żeby zmierzyć gwint i mieć pewność co do doboru końcówki, będziemy musieli odkręcić wszystkie elementy przykręcone do przewodu ). Pamiętajmy również aby w bliskim otoczeniu posiadać przecinak, młotek, kombinerki oraz miejsce na suwmiarkę, okulary ochronne oraz rękawice robocze.

Pojemniki

Ważne też aby zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki magazynowe na odpady czyli pojemniki na złom ( stare odcięte końcówki ) a także pojemniki na ścinki gumowe które są odpadem. Pod stołem roboczym warto jest mieć półkę przeznaczoną na ścinki węży hydraulicznych ( krótkie odcinki węży, które mogą się jeszcze przydać )

Tablica korkowa

Warto zaopatrzyć się również w tablicę korkową po to aby zawiesić na niej niezbędne pomoce takie jak orientacyjna tabela zaciskania, tabela doboru węży, tabela doboru gwintów, instrukcja stanowiskowa i inne.

Sprawdziany do gwintów

Na stanowisku zakuwania musimy również posiadać zestawy sprawdzianów do gwintów. Zestawy takie umożliwiają szybką i łatwą identyfikację gwintów – nie musimy za każdym razem brać do ręki suwmiarki ale możemy skorzystać z tych sprawdzianów ( możemy sprawdzić gwint zewnętrzny i wewnętrzny ) W naszej ofercie posiadamy sprawdziany gwintów calowych (brytyjskich), zestawy sprawdzianów metrycznych od gwintów M10-M30, zestawy sprawdzianów UNF ( są to gwinty amerykańskie ) oraz zestawy sprawdzianów gwintów ORFS ( to również rodzaj końcówek amerykańskich z uszczelnieniem płaskim )

Odwiedź naszą firmę

Jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda wzorcowe stanowisko zakuwania węży hydraulicznych zapraszamy do odwiedzenia naszej firmy gdzie przeszkolimy oraz pokażemy ustawienie naszej zakuwalni.

KONTAKT

HYDRON hydraulika siłowa
ul. Kujańska 6a; 77-400 Złotów
woj. wielkopolskie; Polska

  +67 350 53 69

  kontakt@hydron.com.pl

 

DOŁĄCZ DO NAS NA: